Oxid uhličitý ( CO2 )

A.Carbon dioside

ve vodě se nachází ve dvou základních formách, jako vízaný a volný CO2. Iontové formy vázaného oxidu uhličitého představují ionty HCO-3 (hydrogén uhličitanový CO2) a ionty CO2  (uhličitanový CO2). Při pH pod 4,5 se vázaný CO2 ve vodě nevyskytuje, při pH do 8,3 převládají ionty HCO3-, nad pH 10,5 převládají CO32-. Volný CO2 představuje ve vodě rozpuštěný CO2 t.j. volně hydratovaný CO2 a CO2 ve formě kyseliny uhličité H2CO2 (% volného CO2).

Volný CO2 se dělí podle chování k okolnímu prostředí na víc forem, na rovnovážný CO2, potřebný na zachování uhličitanové rovnováhy a na nadbytečný CO2, který při styku vody s CaCO2 zčásti reaguje s CaCO2 za vzniku iontů HCO3-, označovaný je jako agresívní CO2 vůči CaCO2.

Druhá část nadbytečného CO2 se při reakci s CaCO2 změní na rovnovážný CO2 potřebný na zachování vzniknutých iontů HCO-3 v roztoku. Tato část někdy ne celkem správně nazývá novorovážný CO2. praktického hlediska má v hydrogeologii největší význam agresívní CO2, který se stanovuje Heartlovou zkouškou (s přístrojem [1] ) nebo výpočtovými metodami. Pomocným kritériem při posuzování stavu vody vůči CaCO2 je i index nasycení. Formy vázaného o.u. se dostávají do vod při rozpouštění karbonátů a při hydrolytickém rozkladu silikátů za přítomnosti CO2 ve vodě. Volný CO2 má různý původ:

  • atmosférický
  • biochemický
  • chemický

z termického rozkladu atd. Obyčejné podzemní vody obsahují jen několik desítek mg volnho CO2 / l, přeplněné vody až několik tisíc mg / l. Vody obsahující agresívní CO2 poškozují materiál stavebních konstrukcí.


[1] https://www.technosklo.cz/cz/index.php?page=katalog/laboratorni-sklo/pristroj-na-stanoveni-co2-v-mineralni-vode-haertl-bez-teplomeru