Fosforečnany

A. Phosphates

Soli kyseliny fosforečné. Ve vodách se vyskytují v různých formách. Při pH okolo neutrálného bodu převládají hydrogénfosforečnany (HPO42-) a dihydrogénfosforečnany (H2PO4), v alkalické oblasti při vysokých hodnotách pH, převládají fosforečnany (PO43-).

V chemických analýzách vod se koncentrace vyjadřuje nejednotně, ve formě HPO42- nebo PO43-. Správnější je vyjádření v elementární formě jako celkový fosfor P. Do podzemníc vod se sloučeniny P dostávají primárně z horin, sekundárně se splaškovými vodami, odpadem ze živočišné výroby, vlivem agrochemikálií, čistících a pracích prostředků, mimo toho i biologickou destrukci biomasy.

Koncentrace P v přírodních vodách je přesto nízká, příčinou jsou málo rozpustné sloučeniny s běžnými kationy vod.

Sloučeniny P mají tendenci sorbovat se v půdě a podléhají iontové výměně na povrchu jílových a půdních částic. Zvýšenou koncentraci mají splachy z polí po aplikaci agrochemikálií.

V povrchových vodách je jejich vyšší koncentrace nežádoucí, neboť způsobuje eutrofizácii. Přítomnost HPO42-) ve vodách může indikovat fekální znečištění vod. Norma limituje obsah P v pitné vodě. V mořské vodě je 0,07 mg P / l, v minerálních vodách SR se koncentrace pohybují řádově n*E-2 až n*E-1….. Há